KARLINO’80 Kazimierz Jurkowski

21 stycznia w Muzeum Ziemi Karlińskiej uroczyście otwarto nową wystawę czasową pn. KARLINO’80 Kazimierz Jurkowski. Jest to prezentacja dotychczas niepublikowanych fotografii przedstawiających erupcję ropy i gazu na szybie Daszewo-1, która miała miejsce 9 grudnia 1980 roku. Unikalne zdjęcia zostały opisane specjalnym komentarzem autora zdjęć.

Kazimierz Jurkowski:

Czy warto wspominać to, co wydarzyło się w grudniu 1980 roku? Często zadaję sobie takie pytanie. Nie żyję przeszłością, ale niektóre wydarzenia, których byłem świadkiem i w których bardzo aktywnie uczestniczyłem, chciałbym ocalić od zapomnienia. Takim wydarzeniem był niewątpliwie wielki pożar spowodowany erupcją ropy i gazu na wiertni Daszewo 1 w Krzywopłotach koło Karlina. Pierwszą z prób była publikacja kilku zdjęć z Karlina, na początku 2020 roku, na facebookowej grupie „Analogowo”, zrzeszającej 30 tys. osób zajmujących się fotografią tradycyjną, potocznie zwaną analogową. Zdjęcia opatrzyłem krótkimi opisami i komentarzami, niekiedy bardzo osobistymi.  Podobały się. Ciekawość internautów, ich chęć poznania historii, zachęciła mnie do przeglądu mojego fotograficznego archiwum. Nie zajmowałem się nim od lat. Zalane wodą podczas jednej z kolejnych przeprowadzek, uległo zniszczeniu. Niewiele negatywów, przeźroczy i powiększeń udało się uratować. A i wiele z tych, które zostały, nie zniosły próby czasu.

Byłem jednym z licznych członków sztabu akcji gaśniczej, do którego dołączyłem 11 grudnia 1980 roku jako ekspert fotografii. Analiza zdjęć, zawartych w codziennie opracowywanych przeze mnie dokumentacjach, pozwalała na podjęcie stosownych działań przy usuwaniu z ognia elementów konstrukcyjnych wiertni. Użyto do tego między innymi „Łunochoda”, skonstruowanego specjalnie na potrzeby akcji gaśniczej. Jego szesnastometrowe ramię pozwalało na stosunkowo bezpieczne zbliżenie się do ognia i niemal komfortową pracę operatora.

Wystawa udostępniona będzie do 11 marca 2022 r.

Zapraszamy