FERIE Z MUZEUM

W ramach zajęć feryjnych w Muzeum Ziemi Karlińskiej odbyła się lekcja z kaligrafii pisma gotyckiego. Uczestnicy nabyli podstawową wiedzę i techniki pisania w tzw. „gotyku”. Na wstępie przedstawiono krótką historię, niegdyś nielubianego w XV wieku, stylu pisma gotyckiego, które przez stulecia stosowane było w różnych odmianach. Właśnie w XV wieku nastąpił przełom, z ogromnej niechęci do litery gotyckiej, wiązanej z Gotami i barbarzyństwem ogarniającym i niszczącym Europę, a z sentymentu do kultury antycznej włoscy humaniści zaczęli naśladować manuskrypty pochodzące z IX w., pisane minuskułą karolińską. My nie czujemy niechęci do tzw. „łamanej litery”, czy jak się kiedyś powszechnie mówiło o piśmie gotyckim, „czarnej litery” i z przyjemnością podzieliliśmy się wiedzą i pokazaliśmy, że nie „taki diabeł straszny, jak go malują/piszą”. Na koniec, dzieci zwiedziły salę ekspozycyjną, gdzie przedstawiono im oryginalne grafiki na których zastosowano pismo gotyckie.