Nowy eksponat w Muzeum

Do Muzeum Ziemi karlińskiej trafiły w ostatnim czasie dwa eksponaty, które mocno są związane z Karlinem tym przedwojennym. Otóż podczas remontu dachu z kamienicy przy ulicy Szczecińskiej pracownicy firmy budowlanej pana Jacka Wyrwickiego zauważyli, że na kilku dachówkach widnieje charakterystyczny stempel: Gustaw Müller Coerlin a/Pers. Właściciel Pan Jacek Wyrwicki, przekazał dachówki ze wspomnianym stemplem do karlińskiego muzeum.

Serdecznie dziękujemy.

Dwie podarowane dachówki wyprodukowane przez firmę Gustawa Müllera przed wojną. Podarowane przez Pana Jacka Wyrwickiego.

Gustaw Müller właściciel firmy, która znajdowała się w rozwidleniu ulic Parkowej i Spacerowej, tuż obok dawnego cmentarza żydowskiego działała jako prężna firma na rynku lokalnym. Swój rozkwit przeżywała na początku lat 90-tych XIX wieku.

Więcej o cementowniach opisze Krzysztof Szczeciński w najbliższym wydaniu Wieści z Karlina.

Karlino, lata 30. XX wieku. Widok na firmę Gustawa Müllera, która znajdowała się przy dzisiejszej ul. Parkowej.