URWISY, HUNCWOTY, ŁAPSERDAKI. Wer.3.0

Po ponad rocznej przerwie mięliśmy okazje nareszcie zorganizować wernisaż. 2 lipca została udostępniona wystawa Marcina Medzińskiego pn. Urwisy, Huncwoty, Łapserdaki.Wer 3.0. Na całość wystawy składa się kilkadziesiąt grafik wykonanych tuszem. Dominującym motywem jest komiks, porteret oraz znani pięściarze, tacy jak: Muhammad Ali, Mike Tyson, Lennox Lewis itp. Na wystawie pojawią się również grafiki naszych pięściarzy: Ela Wójcik, Mateusz Polski i Radomir Obruśniak.

Marcin Medziński

Mieszkaniec małej miejscowości w woj. zachodniopomorskim – białogardzianin z urodzenia i wyboru. Absolwent Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Koszalińskiej. Animator kultury, entuzjasta i promotor sztuki komiksu. Aktor, współautor scenariuszy teatralnych, autor dekoracji i wideo-animacji scenicznych.

W 2018 roku marka odzieżowa MEDICINE EVERYDAY THERAPY zakupiła u niego dwa projekty graficzne, wydane jako nadruki w prestiżowym cyklu Grafika Polska.
W 2020  roku brał udział w cyklu rozmów OBRAZ+TEKST=SZTUKA, towarzyszącemu XIV Festiwalowi PULS LITERATURY w Łodzi. Pokłosiem OBRAZ+TEKST=SZTUKA była wystawa w Domu Literatury w Łodzi. Na wystawie, oprócz prac Marcina znalazły się prace trzech innych artystów: Patrycji Podkościelny, Bartosza Kosowskiego i Dawida Ryskiego. Sześć grafik jego autorstwa znalazło się w książce Tomasza Kozy pt. „Dziewczyna, która klaszcze” – horror wydany w czerwcu 2021 r. przez wydawnictwo UROBOROS.

O technice:
Najwyraźniej lubię brudzić się tuszem. Technika, w której tworzę rysunki/ilustracje, powoduje ciągłe zabrudzenia palców, ust, łokci i czoła. Żona zawsze zadaje mi pytanie: popijasz ten tusz w pracowni?

O komiksach:
Komiksy czytam od lat 80-tych XX wieku. Najpierw siostra czytała ze mną “Podróże smokiem Diplodokiem” i „Relaxy”, a później poszedłem własną drogą komiksów superbohaterskich w złotym okresie zeszytówek TM-Semic. Dojrzalsze treści poznałem dzięki nauczycielce, która przedstawiła mi świat Thorgala – popłynąłem.

Inspiracje:
Victor de la Fuente, Sergio Toppi, Sean Gordon Murphy, Robin Recht i Grzegorz Rosiński.

Zapraszamy na wystawę do 10 września 2021