WIRTUALNY SPACER

OSADNICY W KARLINIE W PIERWSZYCH LATACH POWOJENNYCH, CZYLI JAK WYGLĄDAŁY LATA 1945-47
——————————————————————

W marcu 1945 roku do Karlina przybyła pierwsza grupa polskich osadników, ze Stanisławem Pawlińskim, Antonim Głuszko, Janem Malinowskim, Henrykiem Szulcem, Stanisławem Sową na czele. Pod koniec kwietnia dołącza do nich Zygmunt Gruchot i inni osadnicy, m.in. w grupie, znalazł się Piotr Grynkiewicz, który został pierwszym powojennym burmistrzem Karlina.
Wystawa pn. „Osadnicy w Karlinie w pierwszych latach powojennych, czyli jak wyglądały lata 1945-47”, to przedstawienie jak w tych trudnych latach kształtowało się nasze miasto i cała struktura organizacyjna naszej małej ojczyzny. Wystawa była przygotowana na 20 III 2020 roku. Niestety na wprowadzony stan epidemiczny w naszym kraju musieliśmy odwołać uroczyste otwarcie tego wydarzenia. W związku z powyższym musieliśmy użyć innych środków, aby można było udostępnić tak ważną dla Karlina wystawę dotyczącą pierwszych osadników po 1945 roku. Na wystawę składają się archiwalia przechowywane w Archiwum Muzeum Ziemi Karlińskiej, Archiwum Diecezjalnym w Koszalinie, Archiwum Państwowym w Koszalinie oraz Kroniki Miejskiej Karlina. Uzupełnieniem wystawy są przedmioty wypożyczone przez Pana Kazimierza Wójcika, Studio Historyczne Husar oraz zbiorów Muzeum Ziemi Karlińskiej. Wystawa wpisuje się w obchody 75-lecia Polskiego Pomorza Zachodniego. 

Spacer zrealizowany w ramach projektu pn.
BEZPIECZNIE W SYTUACJI KRYZYSOWEJ PO OBU STRONACH GRANICY

Zrealizowano w ramach projektu FMP – 0395-20-C pod tytułem „BEZPIECZNIE W SYTUACJI KRYZYSOWEJ PO OBU STRONACH GRANICY”. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)” w ramach naboru specjalnego COVID-19 w ramach Funduszu Małych Projektów „Walka z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami w Euroregionie Pomerania” w ramach „Funduszu Małych Projektów Komunikacja- Integracja-Współpraca” współfinansowanego z Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia –Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

 

>>>>kliknij w grafikę i zwiedzaj muzeum wirtualnie