ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA 2018

22.09.2018 odbyły się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, które w naszej gminie miały miejsce w byłym majątku rycerskim w Koziej Górze.

Formuła Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa ukierunkowana jest na promowanie w kontekście europejskim różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, propagowanie dialogu międzykulturowego i wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną, rodzimą spuścizną kulturową, postrzegana tak w wymiarze materialnym jak i duchowym.

Wydarzenie kulturalne ZDD w Karlinie łączą wątki ideowo – programowe Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych od lat na Pomorzu Zachodnim i objętych patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, z bardzo silnie wyeksponowaną specyfiką kulturową i historyczną regionu. Od kilku edycji głównym elementem, który wpisał się w karlińskie obchody to zaprezentowanie jednego z zabytków architektury w Gminie Karlino.

Niesamowite wydarzenie w niecodziennej scenerii, ponieważ w stodole na terenie kompleksu pałacowego, który na co dzień nie jest jeszcze dostępny dla odwiedzających, zgromadziło blisko 300 uczestników. Gości witali templariusze i dama dworu, z właścicielem na czele. Piękne stroje z dawnej epoki wprowadzały gości w wyjątkowy klimat.

Spotkanie rozpoczął prezentacją historii tego pięknego, zabytkowego obiektu pałacowego kustosz karlińskiego muzeum – Krystian Zalewski. Dlaczego ten obiekt jest tak wyjątkowy i jakie ciekawostki się w nim kryją w przystępny sposób pokazano na zdjęciach i rysunkach, którą są też gotową Lekcja Muzealną. Takie lekcje regularnie przeprowadza Muzeum Ziemi Karlińskiej.

O planach na przyszłość opowiedzieli Bogdan i Zdzisław Andziak. Ludzie z pasją, którzy przywracają obiektom zabytkowym dawną świetność, mają już w tym temacie duże doświadczenie, ponieważ z powodzeniem przywrócili do życia Pałac w Siemczynie, gdzie tworzy się również nowa historia za sprawą Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie i wydarzeń, które z ogromnym sukcesem tam organizuje.

Ostatnią częścią spotkania był koncert przy blasku świec BKK Oprawa Muzyczna pt. „Wspomnień czar… przedwojenna Madame” z piosenkami Dwudziestolecia Międzywojennego lat 1918-1939.

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac malarki Giny Malinowskiej.

Organizatorzy zadbali też o ciepły poczęstunek – chętni mogli upiec kiełbaski, skosztować swojskiego smalcu lub serwowanej po rycersku pieczonej szynki.

Dziękujemy Państwu Andziak za udostępnienie obiektu. Już widać ogromne zmiany w pięknym pałacu w Koziej Górze.