HISTORIA POLSKI WEDŁUG KOMIKSU

14 września w Muzeum Ziemi Karlińskiej została udostępniona nowa wystawa pn. Historia Polski według komiksu. Otwarcie wystawy z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego było inne niż zwykle. Po raz drugi otwarcie nastąpiło w godzinach popołudniowych specjalnie dla uczniów naszych szkół, połączone z lekcją muzealną. Zadaniem uczniów było dokończenie historii Karlina, której fragmenty były umieszczone na specjalnych planszach w formie komiksu. Dzięki nauce historii poprzez zabawę, uczestnicy w dużym stopniu zapoznali z początkowym okresem powstawania Karlina za panowania Biskupów Kamieńskich. Nauka historii należy często do tych mniej przyjemnych obowiązków ucznia. Zapamiętanie dat i wydarzeń historycznych bywa dość trudne – zwłaszcza kiedy jest ich dużo, a zabawa jest  najskuteczniejszą metodą nauki.

Historia Polski według komiksu. Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego

Zapraszamy na wystawę od 14 IX – 31 X

Muzeum Ziemi Karlińskiej
ul. Szymanowskiego 17 (III piętro)

Wstęp wolny

Przed Państwem niecodzienna wystawa – Historia Polski według komiksu. Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego. Jest ona nietypowa z dwóch powodów. Po pierwsze to lekcja historii zaprezentowana za pomocą ilustracji komiksowych, a po drugie to pionierskie ujęcie tego typu tematu w historii muzealnictwa. O tym, że jest to sposób bardzo atrakcyjny przekonacie się Państwo sami przechodząc od planszy do planszy. Bowiem komiks potrafi opowiadać w sposób lekki i przyjemny. Do ważnych faktów historycznych autor wystawy dodał także wiele ciekawostek i anegdot.

Układ ekspozycji jest chronologiczny i podzielony na rozdziały. Są wśród nich opowieści o królach, o wojnach, o klęsce powstań, walkach o wolność , ale też o naszej kulturze, nauce, sztuce i słynnych miejscach, z których możemy być dumni, miastach, które odegrały ważne role w historii naszej ojczyzny.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Serdecznie zapraszamy