Nowy eksponat w Muzeum

…jesienią 1966 roku zapadła decyzja o budowie zakładów płyt pilśniowych i wiórowych w Karlinie. Zbudowano je 2,5 km na północ od miasteczka. Stało się jasne, że los miasteczka z zakładów jest nierozerwalnie ze sobą związany. Coraz częściej zaczęto powtarzać, że Karlino Płytą stoi…

Mira Żołtak, Głos Pomorza

Muzeum Ziemi Karlińskiej wzbogaciło się o kolejny eksponat. Tym razem dotyczy ekspozycji plenerowej, która mieści się wokół budynku muzeum. Jest to fragment mozaiki, która przez wiele lat zdobiła jeden z budynków Zakładu Płyt Pilśniowych i Wiórowych, następnie Alpexu oraz Homanitu. Ta ostatnia od początku swojej działalności w Karlinie mocno inwestuje w infrastrukturę firmy. Tym samym zmodernizowała były już Zakład Płyt Pilśniowych w Karlinie. Właśnie podczas jednej z modernizacji postanowiono rozebrać wspomnianą mozaikę. Jej fragmenty przejęło Muzeum Ziemi Karlińskiej.

_mzk3196

Początek Zakładu Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Karlinie to lata 70. XX wieku. Po kilkunastu latach działalności została zarejestrowana 1992 roku spółka  Alpex, która kontynuowała produkcje płyt. Niestety upadła pod koniec lat 90. XX w. Po upadłości Spółki Alpex wyrosły Płyty Karlino, które również zbankrutowały w 2002 roku. Kolejny właściciel przejął zakład w 2005 roku. Firma Homanit szybko uruchomiła nową lakiernię, zainstalowała nowoczesne piły, następnie wybudowała i wyposażyła nowe hale produkcyjne. W roku 2008 podczas kolejnej modernizacji zakładu zdecydowano się na usunięcie budynku na którym widniała pamiętna mozaika.koniec-lat-80