Muzeum na wynos – Żywa lekcja historii

SZALENI HISTORYCY w Radiu Koszalin. Powyżej możliwość odsłuchania lekcji z Szalonymi Historykami.

Materiał udostępniony przez Radio Koszalin.

logo_radio_koszalin

LOGO_SZALENI HISTORYCY

Dnia 25 maja SZALENI HISTORYCY po raz kolejny skorzystali z Żywej lekcji historii. Tym razem grupa uczestniczyła w tzw. datowaniu kościoła w Karlinie. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, że historyk, historyk sztuki czy konserwator zabytków podczas badań nad zabytkiem nie tylko ma do dyspozycji literaturę, źródła pisane itp., ale przede wszystkim substancję zabytku. Substancję, która po wnikliwym obserwowaniu daje badaczom ogromną wiedzę. Poprzez swoje przekształcenia budynek architektury kryje w sobie bardzo ważną wiedzę dla wspomnianych badaczy. Podczas zajęć SZALENI HISTORYCY mogli się przekonać, jak np. ważny jest wymiar cegły i jaką nam daje ona wiedzę na temat historii obiektu. Podczas obserwacji i krótkich badań nad kościołem grupa była wstanie określić w jaki sposób powstawał kościół w Karlinie. Z tych badań wynika, że kościół w pierwszej fazie swojej budowy dysponował tylko prezbiterium, następnie dobudowana zastała nawa a na końcu korpus wieżowy i w XIX wieku wejście boczne. Wszystkie wymienione elementy składowe kościoła były budowane odrębnie co SZALENI HISTORYCY mogli się sami przekonać na podstawie badań nad obiektem. Celem grupy jest propagowanie wiedzy na temat miasta i gminy, poprzez własne badania historyczne. Tym razem SZALENI HISTORYCY badali budowę kościoła i sprawdzali czy źródła historyczne się nie mylą.