EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA ZA NAMI

Dziedzictwo kulturowe to zarówno materialne, jak i niematerialne bogactwo, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, odzwierciedla historię, wartości, wierzenia oraz tradycje danej społeczności. Obejmuje ono zabytki architektury, dzieła sztuki, język, literaturę, muzykę, folklor i zwyczaje. Stanowi kluczowy element tożsamości narodowej i kulturowej, a jednocześnie tworzy więź między przeszłością a teraźniejszością.

Jednym z głównych wyzwań związanych z dziedzictwem kulturowym jest jego ochrona przed zniszczeniem, a także promowanie go w szerszym kontekście. Od czternastu lat staramy się popularyzować nasze lokalne dziedzictwo, m.in. organizując uroczyste obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne pod wewnętrzną nazwą PRZESTRZENIE DZIEDZICTWA. PAŁAC W KARŚCINIE, a uczestnicy zostali „zabrani” do Karścina, aby wysłuchać historii dawnego pałacu znanych trzech rodów pomorskich.

Zwieńczeniem miłego wieczoru na Wyspie Biskupiej  był koncert przygotowany przez Muzyczną Agencję Koncertową pn. „Oskarowa Muzyka Filmowa” w wykonaniu Dianny Domagały, Joanny Kowalczyk, Rafała Kowalczyka oraz Dariusza Koronczewskiego. W repertuarze m.in. muzyka z filmu „Gladiator” czy „James Bond” jak i „Nocy i Dnie”

Uroczystości tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w naszej gminie zrealizowane zostały ze środków własnych oraz dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”, a jego beneficjentem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań.