FINISAŻ WYSTAWY – ERUPCJA ROPY I GAZU. KARLINO 1980

 

W 39. Rocznicę ugaszenia pożaru na wiertni w Karlinie, w Muzeum Ziemi Karlińskiej nastąpiło uroczyste zamknięcie wystawy pn. ERUPCJA ROPY I GAZU. KARLINO 80. Serdecznie dziękujemy za przybycie do naszego Muzeum. Finisaż miał swój podtekst, otóż zaprezentowane zostały materiały (wycinki z prasy lokalnej, kroniki miejskiej, prywatnych zbiorów), które pokazywały wydarzenia w sposób humorystyczny. Oglądający mogli również zobaczyć kopie oraz oryginały listów, które przychodziły wówczas do Sztabu Akcji. Jednym z „interesujących” był list, a później wizyta już w Karlinie pewnego inżyniera z Gdańska. Otóż inżynier na wstępie zażądał  podpisania z nim umowy na milion złotych w zamian za pomysł. Po długich targach, gdańszczanin zgodził się bez wstępnych warunków zademonstrować go. Plan był taki:

Na szufelce zapalił nasycony naftą gałganek. Następnie, ku niemałemu zaskoczeniu obecnych, rzucił na ogień garść gwoździ. Płomyk oczywiście zgasł, ale wynalazca nie potrafił wyjaśnić istoty swego pomysłu…

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie i już dziś zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej w naszym Muzeum. Uroczyste otwarcie będzie 17 stycznia od godz. 17.00. Bedzie to wystawa fotograficzna Stowarzyszenia Marynistów Polskich pn. WOBEC JESIENI.

FINISAŻ WYSTAWY – ERUPCJA ROPY I GAZU. KARLINO 80