Wystawy czasowe

HISTORIA POLSKI WEDŁUG KOMIKSU
Wystawa z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem autorstwa Wojciecha Łowickiego

14 września w Muzeum Ziemi Karlińskiej została udostępniona nowa wystawa pn. Historia Polski według komiksu. Otwarcie wystawy z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego było inne niż zwykle. Po raz drugi otwarcie nastąpiło w godzinach popołudniowych specjalnie dla uczniów naszych szkół, połączone z lekcją muzealną. Zadaniem uczniów było dokończenie historii Karlina, której fragmenty były umieszczone na specjalnych planszach w formie komiksu. Dzięki nauce historii poprzez zabawę, uczestnicy w dużym stopniu zapoznali z początkowym okresem powstawania Karlina za panowania Biskupów Kamieńskich. Nauka historii należy często do tych mniej przyjemnych obowiązków ucznia. Zapamiętanie dat i wydarzeń historycznych bywa dość trudne – zwłaszcza kiedy jest ich dużo, a zabawa jest  najskuteczniejszą metodą nauki.

Ta wystawa ma nauczać (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię Polski. Ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem – to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.

Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

Muzeum Ziemi Karlińskiej
czynne:
wtorek – piątek 10.00 – 16.00
sobota 10.00 – 14.00

WSTĘP WOLNY

Historia Polski według komiksu